Boot Camp

Dinamik ve hedefe odaklı sıradışı bir grup egzersizi olan bootcamp, Amerika’da popüler olup, tüm dünyada yayılan yeni bir fitness trendidir. Uygulayıcılarına kısa sürede fit bir görünüm sağlaması, yağ yakımını hızlandırarak kilo verdirmeyi kolaylaştırması, dayanıklılık ve kondisyonlarını artırması, bootcamp programının öne çıkan özellikleri arasındadır. Ayrıca kişinin refleks gelişiminde, dikkat ve konsantrasyon artışında pozitif etki sağlayan ve dayanıklılığı artıran bir saatlik bir bootcamp dersinde 800-1000 kalori yakmak mümkün olabilmektedir.

 

Boot Camp Egzersizlerinin Diğer Egzersiz Metodlarından Farkı Nedir?

 

Boot camp kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yada az sayıda alet kullanarak her yerde yapılabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizlerin uygulanması için herhangi bir spor salonuna veya büyük pahalı ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Evinizde, odanızda, işyerinizin ofisinde yani heryerde bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Hareketler oldukça doğadır.
 
Bu hareketler, bütün atlama hareketleri, Sıçrama ve koşma hareketleri, itme, çekme, çömelme, adım atma ve fırlatma hareketleridir.

 

Kimler Boot Camp Yapabilir?

 

Boot Camp bir disiplin çalışmasıdır. Vazgeçme, bırakma beklenen durumlar değildir. Öncelikle bu çalışmaya katılan kişinin bunları biliyor ve kabul etmiş olsa gerekir. Eğitmen söylemedikçe hareketi bırakmayacak, çalışmalardan vazgeçmeyecek her istekli ve iradeye sahip kişiler yaşı, cinsiyeti ve spor geçmişine bakılmaksızın bu çalışmalara katılabilir.

 

Boot Camp’ in Faydaları Nelerdir?

 

Boot Camp zorlu hareketlerin üstesinden gelebilmek için kişiyi güçlendirir. Zorlu koşullarda spor yapabilmesine devam etmesi için kişiyi mental açıdan eğitir.

Kişinin hareket kabiliyetini arttırmak için ideal vücut formuna gelmesini sağlar.

Kişinin sağlıklı beslenme rutinin oluşmasını sağlar.

Kişinin her zaman gelişime açık, mücadeleyi kabullenen kişi haline getirir.

Bireysel farkındalığı arttırarak kişinin kendine olan güvenini arttırır.

Kişinin hayatını daha düzenli hale getirmesini sağlar.

İş hayatını düzene sokarak daha planlı ve disiplinli çalışmasını sağlar.

Yüksek kalori harcayan antremanları sayesinde yağ yakımı sağlanır ve istenmeyen kilolardan kurtulmak isteyen bireylerde olumlu sonuçlar gözlenir.

Kas kütlesinin artmasını sağlayarak fit bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olur.

Kondisyonunuzun artmasını sağlar, günlük hayatınızdaki işleri yaparken daha az yorulursunuz, yaşam kaliteniz artar.

Koordinasyonunuz artar, daha önce karmaşık ve zor gelebilen fiziksel aktiviteleri daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Eğlenceli antrenmanlarla kendinizi daha sosyal hissetmenizi sağlar.

Kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar.

 

Boot Camp Nerelerde Yapılabilir?

 

Boot Camp zorlu şartları kendine kolay adapte edebilmesi sayesinde neredeyse her yerde yapılabilmesine olanak sağlar. Açık hava park ve sahalarda, orman ve sahil bölgelerinde yapılabildiği gibi spor salonlarının stüdyolarında ya da şirketlerin ve ofis çalışanların buna uygun kapalı ortamlarında bu spor yapılabilir.

Whatsapp